Iontový dům – první kontrolní měření

Iontový dům – první kontrolní měření

Vyp Od iontovy-dum

RD Blanensko – první kontrolní iontové měření

Jiří Matějka

V roce 2020 začala výstavba nového RD, kde bylo aplikováno nové iontové řešení. Stavba se nachází na pozemku ve zdravém prostředí s vysokou hodnotou vzdušných záporných iontů. Cílem iontového řešení je zachovat v interiéru domu po dokončení maximální hodnoty vzdušných záporných iontů.

Dům byl dokončen v prosinci 2021 a je plně obývaný pětičlennou rodinou. Dům není pasivní. Majitel rodinného domu si nepřál klimatizaci, ani rekuperační jednotku, dům je přirozeně větraný a vytápění je vodní podlahové. Dům je zateplený grafitovým fasádním polystyrenem tl. 20 cm.

Iontové stavební úpravy

V domě jsem při výstavbě provedl specifické stavební úpravy v místnostech na obou podlažích. Účelem úprav bylo zachovaní příznivé iontové pohody.

Je důležité, aby bylo v interiérech vytvářeno prostředí, kde je člověku příjemně a cítí se zde dobře. Nejedná se pouze o estetickou podstatu věci. Svůj významný podíl na naší psychické a fyzické pohodě má prvek na první pohled neviditelný, ale o to více podstatný. Tímto prvkem je vysoká koncentrace vzdušných záporných iontů.

Pro zachování vysoké koncentrace vzdušných kyslíkových iontů v objektu je důležitá volba použitých stavebních materiálů, postupy a speciální aplikace.

 • volba vhodného stavebního pozemku (čisté ovzduší, příznivá orientace ke světovým stranám, pozemek bez negativních zón a kontaminace např. radonem)
 • využití přirozených fyzikálních přírodních principů (přirozené světelné podmínky v interiéru a přirozené odvětrávání místností)
 • použití, nebo úprava elektrické permitivity materiálů (vhodné povrchové materiály a vybavení místností)
 • zásady správného uzemnění konstrukcí

Vysoké koncentrace záporných iontů mají příznivé účinky na člověka, zvířata, mikroorganizmy a rostliny. V bytech a budovách doporučuji mít minimálně alespoň >1000 záporných iontů/cm3 vzduchu.

V tabulce vidíte hodnoty v běžném prostředí

První kontrolní měření

V létě 07/2022 jsem provedl první kontrolní měření lehkých vzdušných iontů. Zvolil jsem dny, kdy venkovní teploty dosahovaly 34 °C a byla nízká vzdušná vlhkost 28 %. V horké a suché dny nejsou v přírodě velké koncentrace iontů. Proto mě zajímalo, jaké prostředí bude ve vnitřních místnostech v nově postaveném „iontovém domě“.

Na pozemku kolem domu jsem naměřil tyto hodnoty:

 • Teplota vzduchu: 33,9 °C
 • Vlhkost vzduchu: 28 %
 • Záporné ionty: 350 i-/cm3

Naměřené hodnoty exteriéru kolem domu byly velmi nízké. Příčinou je dlouhodobě horké a suché počasí.

Měření ve vnitřních místnostech Iontového domu, teplota 33,9 °C, vlhkost vzduch: 31 %

Přízemí:

 • Kuchyň a obývací pokoj: 1.230 i-/cm3
 • Koupelna: 2.140 i-/cm3
 • Pracovna: 350 i-/cm3

Iontové prostředí v novém domě je pro zdraví velmi prospěšné. Přestože bylo venku horko a sucho, vnitřní teplota v domě nebyla nijak citelná díky poměrně vysoké koncentraci vzdušných záporných iont. Pouze v pracovně je hodnota nízká, což je způsobeno elektronickým zařízením (tzv. elektrosmog).

Druhé podlaží:

 • Chodba: 2.070 i-/cm3
 • Dětský pokoj 1: 2.140 i-/cm3
 • Dětský pokoj 2: 2.020 i-/cm3
 • Koupelna: 3.480 i-/cm3
 • Šatna: 690 i-/cm3

Koncentrace vzdušných záporných iontů je v druhém podlaží dvakrát vyšší než v prvním. Je to zřejmě způsobeno tím, že posuvné dveře v obývacím pokoji jsou často otevřené, zatímco v druhém podlaží je klima stabilní. V šatně je poměrně nízká koncentrace, což je způsobeno uloženými oděvy, které obsahují syntetické materiály a ty vybíjejí (eliminují) prospěšné lehké vzdušné záporné ionty.

Použité materiály na vnitřní povrchy je nutné pečlivě vybírat. Ne každý materiál je ten nejvhodnější pro zachování iontů.

První kontrolní měření potvrdilo účinnost realizovaného iontového řešení.

Výhody Iontového domu

V domě jsem navrhl a realizoval specifické řešení pro zachování lehkých vzdušných iontů v místnostech. Při výstavbě je nutná součinnost s dodavateli majitele RD, pečlivý návrh iontového řešení a precizní montáž. Výsledek sice není na první pohled vidět, ale zdravotní přínos tzv. vzdušných vitamínů může být dlouhodobě příznivý.

Lehké záporné ionty jsou ve vzduchu, který dýcháme, stejně jako v našem těle. Záporné ionty neutralizují volné radikály, podporují metabolismus buněk a zlepšují imunitní systém. Kromě toho, že čistí krev, udržují rovnováhu autonomního nervového systému, podporují také hluboký spánek a zdravé trávení. Záporné ionty chrání tělo a mozek před škodlivými vlivy životního prostředí, jako jsou například elektromagnetická pole.

Poznámka na závěr

Po měření Iontového RD na Blanensku jsem zašel do lesů u Býčí skály, kde jsem měřil záporné ionty v čisté přírodě u potoka. Výsledek nebyl nijak příznivý. Koncentrace lehkých vzdušných iontů byla cca 840 i-/cm3, což ej velmi málo. Běžně hodnoty zde měřím kolem 1000. Příčinou poklesu je horké a suché počasí, které vzdušným vitamínům neprospívá.

Pokud chcete zůstat zdraví a v pohodě, musíte se obklopit dostatečným množstvím lehkých záporných iontů.

Pokud uvažujete o změně prostředím, ve kterém žijete či pracujete, kontaktujte mě. Navrhnu vám optimální řešení a cenovou nabídku.

Doporučuji navštívit mé webové stránky, kde jsou základní informace o záporných iontech a Iontovém řešení: www.iontovydum.info

 3,351 total views,  3 views today