Vzdušné vitamíny a stromy

Vzdušné vitamíny a stromy

Vyp Od iontovy-dum

Posezení u stromu?

Panuje všeobecné přesvědčení, že sednout si u stromu je prospěšné pro organismus. Co se týká vzdušných vitamínů (záporných iontů), zdá se, že to není tak docela pravda.

Provedl jsem srozumitelné měření, které dokazuje, že koncentrace prospěných vzdušných záporných iontů je u kmene stromů velmi nízká, stejná, jako když sedíte v kanceláři u počítače. Hodnoty u kmene stromů nepřesahují víc jak 10 až 60 záporných iontů i-/cm3. V kanceláři před monitorem se hodnoty celodenně pohybují kolem 50 i-/cm3. Když jsou hodnoty takto nízké, cítíte se unavení a nesoustředění. Při dlouhodobém pobytu v takovém prostředí mohou časem vznikat různé alergie, případně vážnější onemocnění. Je to jen otázka času.

Ve městech a wellness ionty nehledejte

Pokud chcete zůstat co nejdéle v pohodě, musíte se obklopit zdraví prospěšnými zápornými ionty. Hodnoty na 1000 i-/cm3 se považují za velmi prospěšné pro lidský organismus. Tak vysoké hodnoty nejsou téměř v žádném bytě ani v nejmodernějším domě. Nenajdete je v ulicích, ani v městských parcích, wellness, nebo plovárnách. Zejména různá specializovaná wellness vonící všemi možnými exotickými vůněmi mají poměrně bídné hodnoty vzdušných vitamínů.

Pokus jsem prováděl na zahradě v místě, které je považováno za jedno z nejčistších na Moravě. V blízkosti kmene byly hodnoty velmi nízké. Ve vzdálenosti 10 metrů a dál od kmene se hodnoty rychle zvyšovaly až na hodnoty 300, 440 i-/cm3. To jsou poměrně vysoké hodnoty, naměřené v suchém období a v pravé poledne.

Co je příčinou vzniku vzdušných vitamínů? V našem případě je na prvním místě zdravé a čisté prostředí zahrady, kde jsem měření prováděl. U kmene stromů nelze naměřit vysoké hodnoty záporných iontů z jednoduchého důvodu. Kmen stále roste výš a výš a v koruně roste listí, které se pohybuje ve větru. Vířivý pohyb listí v proudění vzduchu vyrábí prospěšné záporné ionty. A čím je prostředí čistší a zdravější, tím víc iontů umí koruny stromů vyrábět.

Náš pokus dokázal, že je výhodnější chodit kolem stromu než sedět pod ním. Stejný iontový efekt vzniká u luční vysoké trávy již při mírném vánku.

Doporučuji co nejčastěji chodit do čisté přírody a navštěvovat zdravá místa, například Evinu jeskyni v Moravském krasu, kde je vysoká a po celý rok stabilní koncentrace vzdušných záporných iontů → http://www.wmmagazin.cz/category/evina-jeskyne/

V dalších číslech časopisu WM magazín se zaměřím na měření na různých místech, třeba ve vinném sklípku a jinde…

Jiří Matějka, www.iontovydum.info

 2,820 total views,  3 views today